Gyümölcsfák ültetése

A gyümölcsoltványokból kapható szabad gyökerű és konténeres változat is. Ha konténeres vagy földlabdás fát vásárolunk, akkor nem kell annyira aggódnunk, mivel több napot is elvisel gondozás nélkül, viszont a szabadgyökerű fát lehetőleg azonnal ültessük el, ha erre nincs módunk, akkor a teljes gyökérzetet takaró vízben egy napot még állhat. Egyéb lehetőség, hogy a kertben földdel takarjuk a gyökérzetet, így megvédjük a kiszáradástól és a fagyástól, esetleg fagymentes helyen (garázs, pince) nedves ruhával takarva több napig is tárolható. Almafa helyigénye kb. 3X3méter, a többi faj kb. 4X4 – 5X5méter térállásban telepíthető. Természetesen a korona alakítható a későbbiekben, de nem érdemes szűk helyet hagyni a fáknak. Hogy mikor is érdemes ültetni? A gyümölcsfák az őszi ültetést hálálják meg leginkább, de a kora tavaszi idő is kiválóan alkalmas. Legyen bármely időszakról is szó, mindig nagy gondossággal végezzük el az telepítést. Az ültető gödrünk „klasszikus” mérete 1X1X1 méter legyen, hogy ezzel is segítsük a későbbiekben a gyökérzet könnyebb növekedését. Az ültető gödörbe tegyünk kerti komposztot, trágyát, tápanyag dús földet, hogy a kezdeti (3-4 év) kezdeti tápanyag igényét kielégítsük a telepített gyümölcsfának. Fontos! Ültetés előtt vágjuk vissza a vastagabb gyökereket kb. 3-4 cm-rel, hogy serkentsük a hajszálgyökerek fejlődését. Egyúttal a sérült, törött gyökérvégektől is szabaduljunk meg, viszont a vékony (ceruza vastagságú) gyökereket ne bántsuk. Ügyeljünk a gyümölcsfa ültetési mélységére, azaz a gyökérnyakban található szemzés helye a talajszint fölött legyen néhány cm-rel. Taposással tömörítsük a földet, majd a frissen ültetett gyümölcsfát locsoljuk be alaposan (hogy minden levegőt kiszorítsunk az ültető gödörből), azaz iszapoljuk. Az ültető gödröt formázzuk tányér alakúra, mégpedig úgy, hogy a felszíne a fa törzse felé lejtsen. Így könnyebb lesz az öntözés és a természetes csapdaék is a megfelelő irányba folyik majd. A gyümölcsfa mellé szúrhatunk karót, ha úgy látjuk, hogy a törzse nem elég erős vagy görbe. Az ültetést követi az első metszés (lehetőleg tavasszal). A fanevelésben ekkor határozzuk meg milyen legyen a törzsmagasság, milyen legyen a korona, merre álljanak az oldalágak. A metszést minden egyes gyümölcsfajnál más-más szempontok szerint célszerű elvégezni. Amennyiben suháng gyümölcsfát vásároltunk nagyon egyszerű dolgunk van, a tervezett törzsmagasság +20cm-nél elvágjuk a fát. Ne sajnáljuk az így akár méteres vesszőt se, hiszen nem az a célunk, hogy a későbbiekben akár két méteres magasságból szedjük gyümölcseit. Amennyiben koronás oltványunk van, a központi vezért 1/3-ánál, az oldalágakat a hosszuk felére visszametsszük. Az első egy-két évben néhány szem gyümölcsnél ne hagyjuk többet fánként, hogy megerősödjön a gyökérzete, törzse, ágai. Megfelelő neveléssel lesz elég ideje megajándékozni minket a finomabbnál finomabb terméseivel.